Popisovat kokosový ořech, jeho tvar a velikost, by bylo jistě zbytečné. Provází náš život odmalička a setkáváme se s ním nejčastěji ve skryté podobě. Sušená a rozemletá dužina je nezbytnou součástí cukrářských výrobků, najdete ji v každém supermarketu, v každé cukrárně či kavárně. Nedokážeme si bez kokosu představit ani vánoční cukroví.
Plody kokosových palem lze však zpracovat do mnoha dalších variací a nabízet je jako významný díl mozaiky zdravé výživy i v podobě méně známé. Tou je například kokosová mouka, mléko a olej. Od kravského mléka, bílé mouky a rafinovaného oleje se však tyto výrobky liší svým složením. Jsou bezlepkové a najdete v nich mnoho důležitých živin. Můžete je přidávat do pokrmů teplé a studené kuchyně a obohatit svůj jídelníček o další z možností, jak upevnit své vlastní zdraví, především cestou posílení imunitního systému a přirozené podoby výživy bez konzervantů a dalších chemických přísad.
Zkuste kokosový olej
Převahu kokosového oleje tvoří nasycené tuky, to však neznamená, že jde o zdraví škodlivý plod, jemuž bychom se měli vyhýbat. Ostatně, je součástí přirozené stravy domorodých obyvatel Malajsie, Indonésie, Filipín, Thajska a dalších tropických oblastí již tisíce let a nikomu se nepodařilo prokázat, že by se jednalo o nebezpečnou potravinu.
Ačkoli je tuková složka v převaze tzv. mononenasycených mastných kyselin, ty v lidském organismu spolupracují při trávení a metabolizaci s dalšími organickými sloučeninami. Můžeme jmenovat např. kyselinu galovou, kapronovou, laurovou, fenolovou a řadu dalších sloučenin organického původu. Spolu s nimi i vitamín K, vitamín E, vitamíny B a mnoho minerálních prvků. Takto bohatý zdroj živin přispívá k boji proti překyselení organismu a je vítaným doplňkem stravy podobně jako všechny ostatní druhy rostlinných olejů, olejnatých semínek a ořechů.