Možná je to tím, že se dnes lidé soustředí na zdravější styl stravování a vyhledávají tak prospěšnější suroviny pro své tělo. Nicméně pšenice špalda představuje vůbec jednu z nejstarších obilovin. Pěstovala se totiž více jak před 8 000 lety. Například pro Kelty nebo Germány byla základní surovinou v jejich stravování. Kdybychom se na ni měli zaměřit trochu blíže, tak se jedná o prastarou předchůdkyni naší klasické pšenice. Ta když nastoupila na svoji cestu slávy, tak jí špalda jednoduše ustoupila, až se pomalu na ni zapomnělo. Naštěstí ji máme zpět a skutečně nám obohacuje velmi příjemně jídelníček.
Prospěšná a lehce stravitelná
V podstatě obsahuje všechny potřebné složky, které potřebujeme pro zdravý vývoj našeho organismu. Má více bílkovin, minerálních látek, zástupce vitamínů B a co je na ní to nejlepší, je totiž lépe stravitelná, než klasická ušlechtilá pšenice. Je zvláštní, že i když obsahuje lepek, tak některým jedincům, kteří si právě na něj musí dávat velký pozor, nevadí. Tudíž i alergici si mohou dopřát zpestření svého jídelníčku. Nicméně by celiaci k ní měli přistupovat s respektem a raději se poradit s lékařem, zdali mohou vyzkoušet její konzumaci. Ne vždy to musí být v naprostém pořádku.
Pečeme ze špaldové mouky
Na trhu je několik druhů mouky a lze si tak vybrat různou kvalitu tohoto produktu. Nejsme ochuzeni ani o celozrnnou verzi, což nám dává možnost i zdravějšího pečení. Můžeme ji dokonce kombinovat s běžnou pšeničnou moukou a směle se pustit do pečení pečiva nebo i sladkých verzí koláčů. U špaldové mouky cena bude možná o trochu vyšší, ale na druhou stranu to nebude takový velký rozdíl. Důležitější je, že se jedná o zdravější verzi mouky, která je pro naše tělo velkým přínosem. Zůstává zde zachováno nejen dostatečné množství zdravých látek, ale zároveň potěší i její zvláštní chuť, která je podobná lehce oříškové, čímž dá přirozeně úplně jinou výjimečnost samotnému pokrmu či křupavým rohlíčkům.